Visitors Counter

308014BEZPIECZNE WAKACJE

Wakacje…już niedługo wakacje. Upragniony czas dla nas wszystkich, ale na pewno najbardziej czekają na nie uczniowie. Wakacje to czas odpoczynku, beztroskiej zabawy , czas wolny od obowiązków i szkolnego stresu. Wielu młodych ludzi wyjedzie na rodzinne wczasy, inni na zorganizowane kolonie czy obozy. Tam pod okiem wykwalifikowanej kadry będą odpoczywać, a nierzadko zdobywać także nowe umiejętności-żeglowanie, windsurfing, wspinaczka górska itp.

Wielu nastolatków planuje jednak, samodzielne wyjazdy. Chcą ten czas spędzić z rówieśnikami, chcą być samodzielni. Samodzielność dziecka jest czymś naturalnym, kiedyś i tak nastąpi ! Dla wielu rodziców to jednak czas niepokoju, rozterek-pozwolić na wyjazd, jak dziecko do tego przygotować ?!

Wychowanie dziecka to proces długotrwały, trwa wiele lat. Nie sposób do pewnych decyzji „przygotować” dziecko w czasie jednej „przedwakacyjnej” rozmowy! Każdy rodzic musi być pewny, że jego nastolatek jest na tyle odpowiedzialny aby mógł samodzielnie wyjechać, aby dal sobie radę w różnych życiowych sytuacjach. Rodzice zdają sobie sprawę z wielu niebezpieczeństw czyhających na dziecko-alkohol, narkotyki, przedwczesna inicjacja seksualna. Co prawda dostępność alkoholu czy narkotyków na wakacjach jest taka sama jak kiedy indziej, jednak wtedy nie ma tam rodziców ,co rodzi pewne rozprężenie, poczucie swobody. Warto więc nastolatka uczulić na takie sytuacje, porozmawiać z nim, poznać jego poglądy. To dobra też okazja, aby zadbać o właściwa wiedzę na ten temat i przekazać swoje opinie. Wiedza to jedno, a umiejętności to drugie! Warto powiedzieć dziecku jak powinno zachować się w sytuacji, gdy ktoś namawia do picia czy „degustacji” czegoś „wyjątkowego” Może nawet warto poćwiczyć z nim, jak należy odmawiać, oddalić się z danego miejsca, wezwać pomoc, czy obronić się. Takiej wiedzy nigdy za dużo, nawet gdy nastolatek mówi-ja to wszystko wiem.

Przed wyjazdem rodzic powinien  poznać kolegów, z którymi dziecko chce wyjechać. Należy ustalić sposób stałego kontaktowania się. Komórka jest również po to, aby RODZIC wiedział, że wszystko w porządku, a wakacje jego pociechy przebiegają ciekawie ale i też bezpiecznie.  Warto zapisać numer telefonu choć jednego kolegi, aby w razie czegoś, np. zagubienia ładowarki, czy nawet telefonu, wiedzieć że nie stało się dziecku nic złego- zmieni się tylko sposób komunikacji!!

Samodzielne wakacje to duże wyzwanie dla również dla nastolatka. To czas samodzielnie podejmowanych decyzji, mądrego zaplanowania czasu wolnego,  rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.  To czas sprawdzenia wielu, nabytych wcześniej, życiowych umiejętności-przygotowania posiłku, wyprania ciuszków, zadbania o porządek, zrobienia zakupów itp.

Wakacje z rówieśnikami uczą również odpowiedzialności za innych, życia w grupie, wiary w to, że zawsze można liczyć na kogoś, ko wesprze, pomoże. Rodzą się przyjaźnie, które często przetrwają do wieku dorosłego.

RODZICU pozwól dziecku na swobodę ale wspieraj w nauce samodzielności i stanowczo mów co uważasz za niebezpieczne, czego zabraniasz! Powiedz dziecku, aby na wakacjach bawiło się dobrze ale i mądrze, aby nie robiło nic, czego później będzie się wstydziło albo żałowało. Można uczyć się na własnych błędach ale trzeba tez pamiętać, że nie każdy błąd można naprawić!

A po wakacjach… życie będzie toczyło się dalej.

Wszystkim uczniom życzę zasłużonego odpoczynku i  aby każdy wakacyjny dzień przyniósł wiele miłych wrażeń.

 

Z wakacyjnymi pozdrowieniami

Aleksandra Prabucka