Visitors Counter

249182zasady efektywnego uczenia się

Zasady efektywnego uczenia się – Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

 1.  Pamiętaj o właściwej organizacji nauki. Zaplanuj swoje działania.

Zrób listę zagadnień, których musisz się nauczyć. Mając przed sobą harmonogram nauki jesteś w stanie ocenić, jak wiele za Tobą, a ile jeszcze przed Tobą. Dobra logistyka sprawi, że znajdziesz czas na przyjemności i pasje.

 1.  Wprowadź się w dobry nastrój.  

Nie mów: „To jest zbyt trudne”, „Uczenie się jest bez sensu”, „Nie chcę mi się tego robić”. Jeśli jesteś w złym humorze, nic Ci nie wychodzi.  Smutek sprawia, że nie masz motywacji ani ochoty na działanie.

 1.  Popracuj nad koncentracją uwagi.

Do nauki wybierz miejsce, w którym dobrze się czujesz, w którym jest porządek. Schowaj to co niepotrzebne (przyciągające wzrok przedmioty i urządzenia - wszystko, co mogłoby odwrócić Twoją uwagę). Dzięki temu uczysz się szybciej, efektywniej, a przyswajany materiał zapada w pamięci na dłużej.

 1.  Ucz się systematycznie. Rób częste powtórki.  

Powtórki są bardzo istotne! Ukazują postępy i braki. Im więcej razy coś powtarzasz na różne sposoby i w różnych kontekstach tym lepiej zostanie to utrwalone.

 1.  Dłuższy materiał podziel na mniejsze partie.

Zbyt dużo do zrobienia na raz przeraża każdego. Jeśli podzielisz materiał na mniejsze części łatwiej będzie Ci utrzymać motywację i koncentrację na odpowiednim poziomie.

 1.  Pamiętaj o stosowaniu przerw

Wprowadzaj system 30 (nauka) – 5 (przerwa) – 30 – 5 – 30, który jest bardzo dobrym sposobem na naukę większej części materiału i pozwoli Twojemu mózgowi na krótki odpoczynek.

 • Rób przez 5 - 10 minut to, na co masz ochotę.
 • Podczas przerwyspędzaj czas na rzeczach, które Cię odprężają oraz dają Tobie radość.
 • Przede wszystkim wstań od biurkaPrzerwą nie jest włączenie komputera
  i sprawdzenie Facebooka.
 • W czasie przerwy zaczerpnij świeżego powietrza, spaceruj, zrób drobną gimnastykę, posłuchaj ulubionego utworu muzycznego, porozmawiaj z kimś bliskim, a nawet zrób sobie krótką drzemkę.
 1.  Urozmaicaj proces nauki. Używaj różnych zmysłów – wzroku, słuchu, dotyku.  

Kiedy się uczysz zapisuj, sporządzaj notatki, rysuj, stosuj wykrzykniki, strzałki, gwiazdki, kolory, podkreślaj ważne informacje, twórz mapy myśli, tabelki, powtarzaj na głos, tłumacz komuś, jeśli Ci to pomaga spaceruj podczas nauki.

Mózg najlepiej zapamiętuje obrazy i dźwięki. Informację którą chcesz przyswoić warto głośno powtarzać oraz wyobrażać ją sobie. Im więcej zmysłów wykorzystujesz do nauki tym lepszy efekt zapamiętywania!

 1.  ,,Trenuj swój mózg”, usprawniaj jego pracę.

Graj w gry logiczne, strategiczne, karciane, planszowe, rozwiązuj łamigłówki, zagadki, rebusy, quizy.

 1.  Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu.

Do nauki siadaj najedzony, ale nie przejedzony. Twój mózg ma się koncentrować na nauce, a nie na trawieniu.

Nie jedz zbyt wielu słodyczy. Cukier powoduje chwilowy przypływ energii, ale później jej gwałtowny spadek, a w konsekwencji poczucie zmęczenia, wolniejsze uczenie się
i zapamiętywanie.

Dieta przyjazna mózgowi banany, jabłka, awokado, jagody, suszone morele, figi, daktyle, kalafior, brokuły, szpinak, jajka, olej lniany, łosoś, orzechy, pestki dyni i słonecznika.

 1.  Wysypiaj się, bądź wypoczęty.

Powinieneś spać ok. 8, 9 godzin na dobę. Podczas snu mózg przetwarza nowe treści, porządkuje je oraz łączy z tym co wiedziałeś, następuje wzmocnienie pamięci i procesu uczenia się.

Niewystarczająca ilość snu ogranicza Twoje możliwości w ciągu dnia, zmniejsza potencjał umysłowy, nasila trudności w skupieniu uwagi oraz w przyswajaniu wiedzy, spowalnia reakcje, powoduje kłopoty z zapamiętywaniem i kojarzeniem faktów.

W czasie snu mózg odreagowuje emocje. Dlatego warto przerywać naukę krótką drzemką
w ciągu dnia.

 1.  Pij wodę zamiast słodkich napojów..

Nasz mózg składa się w 85% z wody i to ona w dużej mierze wpływa na jego pracę. Bez niej już po chwili poczujesz się ospały. Wodę należy pić regularnie, najlepiej małymi łykami i w nie za dużych ilościach. Pozwala ona organizmowi pozbyć się toksyn. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko wystąpienia infekcji i stanów zapalnych, które także wpływają na pracę mózgu.

 1.  Znajdź czas na aktywność fizyczną. Ruszaj się.  

Wybierz to, co lubisz: spacerowanie, bieganie, ćwiczenia ruchowe w domu lub na powietrzu, taniec, jakikolwiek sport.

Równoważenie wysiłku intelektualnego z ruchowym daje lepsze efekty w nauce, zmniejsza stres. Ruszaj się także w trakcie przerw w nauce, by pobudzić krążenie. Po niewielkim wysiłku wraca się do nauki z większą ilością energii. Ruch uwalnia wszelkie blokady pozwalając mózgowi i systemowi nerwowemu na regenerację i większą kreatywność.

 1.  Ogranicz korzystanie z mediów cyfrowych.  

Nadmierne korzystanie z urządzeń multimedialnych to wzmożona obecność bodźców, przeciążenie informacyjne. Narażasz się wówczas na zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, a tym samym spadek zdolności poznawczych i słabsze osiągnięcia umysłowe, a także obniżony nastrój, drażliwość, wzrost impulsywności. Negatywne konsekwencje nie zawsze pojawiają się natychmiast. Rozwijają się długo.

 1.  Znajdź czas na relaks.

Stres nie sprzyja nauce. Negatywne emocje działają blokująco wytwarzając napięcie w ciele, które ogranicza nasz umysł. Znajdź najlepszą dla siebie formę relaksu.

Opracowanie: Ewelina Szczepkowska Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Puszczykowie