Visitors Counter

249186Co to jest EEG BIOFEEDBACK?

Co to jest EEG BIOFEEDBACK?

EEG Biofeedback to nowa, skuteczna metoda terapeutyczna zwiększająca skuteczność funkcjonowania naszego mózgu.

Metoda EEG Biofeedback jest metodą klasycznej medycyny (wchodzi w spis międzynarodowych procedur medycznych), używaną szeroko jako metoda nieinwazyjna, bez skutków ubocznych. Polega na nauczeniu mózgu samokontroli pracy za pomocą modyfikacji fal mózgowych.

EEG Biofeedback jest formą neurorehabilitacji, łączącą w sobie elementy psycho- i neurofizjoterapii. Przy użyciu zestawu komputerowego z dwoma monitorami, jest obrazowana i modulowana czynność bioelektryczna mózgu. Wykorzystuje się tutaj sprzężenie zwrotne między stanem psychicznym,           a czynnością neurofizjologiczną mózgu osoby biorącej udział w ćwiczeniach mózgu EEG Biofeedback.

Osoba poddawana terapii, spełniając ustalone kryteria ćwiczeń gry - ma wpływ na własny obraz fal mózgowych. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, trenujący otrzymuje nagrodę w postaci punktów (gra przebiega pomyślnie). Przy wzroście aktywności niepożądanych pasm, sukces w grze znika. W ten sposób mózg sam rozwija proces uczenia się nowych, bardziej odpowiednich częstotliwości fal mózgowych.

EEG Biofeedback jest zatem techniką świadomego kontrolowania i sprzęgania funkcji fizjologicznych i psychicznych - zależnie od celu terapii. Za pomocą odpowiedniej liczby treningów można w sposób zamierzony wzmacniać bądź osłabiać czynność. Prawidłowe zakresy częstotliwości fal mózgowych, które można wytrenować, są określone na podstawie wiedzy naukowej w zależności od wieku, stanu świadomości i rodzaju wysiłku psychicznego trenowanego.

Metoda ta jest skuteczna w 80-95% przypadków, w zależności od stopnia złożoności problemu.

Stosując EEG Biofeedback możemy więc polepszyć czynność bioelektryczną mózgu. Stwarza to duże możliwości w leczeniu zaburzeń neurologicznych, psychosomatycznych, psychiatrycznych.

Terapia EEG Biofeedback jest skuteczna w przypadkach:

- zaburzeń uwagi i koncentracji;

- problemów szkolnych (zwłaszcza typu dyslektycznego, dysgraficznego, dysortograficznego);

- zaburzeń zachowania;

- apatii;

- zaburzeń snu;

- stanów lękowych, depresji;

- przewlekłych bólów głowy;

- uzależnień;

- zaburzeń odżywiania;

- rehabilitacji po udarach, urazach.

Celem treningu EEG Biofeedback jest osiągnięcie takiego stanu mózgu, aby wytworzyć utrwalony odpowiedni wzorzec reagowania, – czyli tak zoptymalizować pracę mózgu, by przy jednoczesnej relaksacji posiadać umiejętność pełnej koncentracji.

Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia treningów „Biofeedback” jest wykonanie badania EEG głowy, gdyż w przypadku niektórych schorzeń neurologicznych ten rodzaj terapii nie jest wskazany. Jeżeli osoba chcąca poddać się treningom posiada aktualny zapis EEG na płycie lub w formie wydrukowanej, nie musi wykonywać badania EEG, lecz musi udostępnić terapeucie ten zapis do wglądu.

Wymagane jest również zaświadczenie podpisane przez lekarza neurologa o braku przeciwwskazań do treningów „Biofeedback”.

I jeszcze ważne…- neurobiofeedback w niektórych sytuacjach zastępuje farmakoterapię, a w innych ją uzupełnia. O tym decyduje lekarz prowadzący dziecko.

Pamiętajmy także o odpowiedniej diecie wspomagającej pracę naszego mózgu: tłuszcze zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe typu omega 3 i omega 6, np. olej rzepakowy, oliwa z oliwek, owoce, warzywa, ryby, nabiał, dobre wędliny, orzechy, woda, soki, regularne posiłki. Dzieci i młodzież niech nie wychodzą do szkoły bez śniadania, piją wodę w trakcie pobytu w szkole, ich mózg potrzebuje energii i wody do intensywnej wielogodzinnej pracy.

Poza dietą dbajmy o odpowiednią ilość ruchu, sport, dobry sen, rytm dnia z właściwymi proporcjami pomiędzy odpoczynkiem, a aktywnością intelektualną.

Warto pamiętać, aby decydując się na trening mózgu, ograniczyć korzystanie z gier komputerowych. Nie spożywać również wód słodzonych – zwłaszcza pepsi i coca-coli oraz chipsów.